ÇAMURLULU MUHAMMED SIDDIK ŞANLI

ÇAMURLULU MUHAMMED SIDDIK ŞANLI

(1921-1994) Kanaat Önderi

Muhammet Sıddık Şanlı, 1337 (1921) yılında Erzurum’da Cennetzade Camii civarındaki baba evinde doğdu. Babası Hacı Hasan Efendi’dir. Hafızlığını Hoca olan babasının yanında yaptı. Babasının vefatı üzerine eğitimine devam edemedi.

Muhammed Sıddık Efendi’nin üvey annesi ve hanımı Horasan İlçesi Çamurlu köyünden oldukları dolayı kendisine “Çamurlulu” lakabı takılmıştır. Çamurlulu M.Sıddık Şanlı, Erzurum Mahalle Başı semtindeki dükkanında esnaflık yapardı. Oldukça mütevazi olan bu dükkan hafızlık eğitimi yapanları dinlemek için bir vesileydi. Ayni zamanda evinin bir köşesinde jandarmanın, polisin takiplerine aldırmadan her yıl onlarca hafız yetiştirir, bunların iaşelerini temin ederdi.

Çamurlulu Hoca, hastaneleri gezer, ihtiyaçlı hastaları tespit eder, imkânları dâhilinde ihtiyaçlarını gidermeye çalışırdı. Tanısın tanımasın ölen kişilerin başucunda Yasin-i Şerif okuyucusu veya mezar tanzimcisi olarak bulunurdu. Dünya çapında derece alabilecek güzellikte Kur’ânı Kerim okurdu. Muhammed Sıddık Şanlı (Çamurlulu Hoca) 26 Ocak 1994 tarihinde Beraat Kandili gününde vefat etti.


Bibliyografya

M.S.Aras, Erzrum’un Manevi Mimarları

Yan taraf