ASKERİ HAMAM

ASKERİ HAMAM

Erzurum Yoncalık Mahallesi Aliravi Caddesi üzerinde, İl Halk Kütüphanesi güneyindedir. Hamam 1981 yılına kadar askeriyenin elinde bulunduğu için ASKERİ HAMAM olarak isimlendirilmiştir.

Askeri Hamamın hiçbir yerinde kitabe yoktur. Kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Osmanlı dönemi hamam yapılarının mimari üslubunu taşıdığından, XVI. Yüzyıla tarihlendirilmektedir.

 

Askeri Hamam planı (S.Çınar)

Hamam, soyunmalık, ılıklık, sıcaklık, külhan bölümlerinden oluşmaktadır. Hamamın doğu cephesinde bulunan dikdörtgen çerçeve içerisine alınmış yuvarlak kemerli kapıdan soyunmalık bölümüne girilir. Soyunmalık, tromplar üzerine oturan kubbe ile kapatılmıştır. Ilıklık kısmının üzeri tonozla örtülüdür. Hamamın sıcaklık kısmı da tromplara oturan kubbe ile örtülüdür. Kubbenin tepesinde ışıklandırma penceresi vardır. Göbek taşının etrafında yıkanma sekileri ve kurnalar yer almaktadır. Sıcaklığın kuzeyinde üzeri kubbeyle kapatılmış halvet hücrelerine yer verilmiştir.

Hamamın güneydoğu köşesinde üzeri eğik çatı örtülü iki katlı, girişi ılıklıktan sağlanan bir mekan bulunmaktadır. Bu mekanın güneye bakan cephesinde düz atkı taşlı iki katlı pencereleri vardır. Hamamın beden duvarları taş, örtüsü tuğladır.

 


Bibliyografya

H.Yurttaş, H.Özkan, Z.Köşklü vd. Yolların, Suların ve Sanatın Buluştuğu Şehir Erzurum – 2008

H.Gündoğdu, A.A.Bayhan, M.Arslan, Sanat Tarihi Açısından Erzurum-2010

A.Zeynel, Erzurum Ekonomisi

Yan taraf